Dynamiczny początek roku na polskim rynku inwestycyjnym

150x110

15% wzrost r/r odnotowany w I kw 2016 r. oznacza, iż apetyt na aktywa na polskim rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. Wartość transakcji sfinalizowanych w I kw 2016 r. osiągnęła poziom ponad 500 mln EUR. Zachęceni pozytywnymi wskaźnikami dla rynków powierzchni biurowych w największych aglomeracjach inwestorzy kontynuowali podbój rynków regionalnych. Stopy kapitalizacji dla najwyższej jakości produktów inwestycyjnych utrzymały się na niezmienionym poziomie, jednakże w przypadku części aktywów w gorszych lokalizacjach obserwuje się spadek cen.

Polski rynek inwestycyjny odnotował mocny początek roku. Wartość czterech największych transakcji stanowiła w sumie 50% wolumenu wszystkich transakcji. Jeżeli chodzi o samych graczy na rynku, najaktywniejszą grupą były fundusze amerykańskie z 27% udziałem w rynku, za którymi uplasowali się inwestorzy z Polski i Wielkiej Brytanii z udziałem w rynku wynoszącym ok. 19% dla każdej z tych dwóch grup. Analiza sektorów rynku pokazuje, że 5 największych transakcji dotyczyło aktywów wywodzących się z rynku powierzchni przemysłowych, handlowych oraz biurowych.

W I kw 2016 r. inwestorzy zainwestowali ponad 200 mln EUR w budynki biurowe zlokalizowane na regionalnych rynkach powierzchni biurowych, tzn. w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Biorąc pod uwagę wolumen wysokiej jakości aktywów w trakcie budowy, a także utrzymujący się na stałym poziomie popyt ze strony najemców, sytuacja ta najprawdopodobniej utrzyma się również i w średnim horyzoncie czasowym.

Apetyt inwestorów w regionie Europy Środkowo – Wschodniej napędzany jest dużą dostępnością kapitału, stopami zwrotu atrakcyjniejszymi niż te występujące na rynkach Europy Zachodniej, a także znaczną dostępnością szerokiej gamy aktywów przedstawiających możliwość stworzenia wartości dodanej dla inwestora. Jednakże nadal mamy do czynienia z niedoborem produktów najwyższej jakości, co wpływa na obniżenie osiąganych z nich stóp zwrotu. – komentuje Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia

Warszawski rynek powierzchni biurowych i handlowych odnotował niewielkie obniżenie stóp kapitalizacji z aktywów najwyższej jakości, które obecnie kształtują się na poziomie nieco poniżej 5,50%. W wyjątkowych przypadkach inwestorzy chętnie oferują około 5,50% za aktywa magazynowe, jednakże w przypadku wysokiej jakości powierzchni przemysłowych i logistycznych mówimy o wartościach oscylujących na poziomie 6,00-6,25%. W roku 2016 rynek inwestycyjny będzie najprawdopodobniej napędzany transakcjami nabycia dużych portfeli nieruchomości oraz akcji spółek, do których dochodzić będzie na przestrzeni najbliższych kwartałów. Przejęcie portfela Echo przez Redefine Properties, nowego gracza na polskim rynku, nie będzie jedyną dużą transakcją sfinalizowaną w tym roku. Utrzymuje się konkurencja w odniesieniu do aktywów najwyższej jakości w sektorach powierzchni handlowych i magazynowych, co może napędzić wzrost cen na rynku warszawskim. Do momentu zanim ukończone i sprzedane zostaną niektóre z będących obecnie w przygotowaniu aktywów najwyższej jakości na rynkach regionalnych, nie powinno dojść do wzrostu cen.

Jeżeli chodzi o poszczególne sektory, przodować będą najprawdopodobniej powierzchnie handlowe i biurowe, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku, jednakże inwestorzy kontynuować będą poszukiwania również w sektorze powierzchni logistycznych. Dostępność kapitału własnego oraz dłużnego utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzrost marży instytucji kredytowych o średnio 50 punktów bazowych powiązany jest z nowym podatkiem bankowym i przełoży się również na wyższe oczekiwania co do stóp zwrotu po stronie podmiotów zapewniających kapitał i zabezpieczających takie transakcje nabycia. – dodaje Piotr Goździewicz, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo - Wschodnia.


dostarczył infoWire.pl